אטלס הטבק העולמי: איפה, כמה ומה אצלנו?

פרויקט ויזואלי בהיר וידידותי משווה בין נתוני עישון מרחבי העולם

נתונים הם דבר מרתק, אבל תודו שאין כמו השוואות… מסקרן לדעת כמה בני נוער מעשנים באיטליה, אבל יותר מסקרן לגלות אם הרוסים מעשנים יותר מהאיטלקים, או אם פרסום מוצרי עישון בשבדיה מוגבל יותר מזה שבפרו. את ההשוואות המרתקות הללו מציג פרויקט אטלס הטבק העולמי בצורה ויזואלית, בהירה ומושכת מאוד.

המהדורה השביעית והאחרונה עד כה של האטלס מרכזת נתונים רבים הקשורים לעישון ולתעשיית הטבק ביחס למדינות שונות. בין המדדים ותחומי הפעילות המוצגים בפרויקט מצויים מגדר, גידול טבק, שיווק, מוצרים, מכירות, שכיחות בקרב מבוגרים ובני נוער, סיגריות אלקטרוניות, השפעות בריאותיות ועוד.

חלק אחר של האטלס מתייחס בפירוט למאמצים, לכלים ולאסטרטגיות למאבק במגפת הטבק והעישון, ומציג מדדים והשוואות הקשורים למיסוי, לשיווק נגד, לקמפיינים בתקשורת, לגמילה מעישון ועוד.

במבט גלובלי, על פי נתוני הפרויקט – לראשונה תועדה ירידה באחוז המעשנים ברחבי העולם, מ-22.6% ב-2017 ל-19.6% ב-2019. ירידה זו מיוחסת למאמצים לפיקוח על הטבק בדרגים ובמגזרים שונים. ואולם, את הנתון האופטימי מעכירות שתי עובדות אחרות: האחת היא שעדיין יש יותר ממיליארד מעשנים ברחבי העולם, והשנייה היא שדווקא בקרב בני נוער שיעורי העישון עולים. אמרנו ״בני נוער״? אמרנו ״הילדים שלכם״. מדינות רבות בעולם, כמו גם ישראל, מתמודדות עם אותה הבעיה – הסיגריות האלקטרוניות שתופסות תאוצה בקרב בני הנוער, ומהוות עבורם שער כניסה לעולם העישון.

לצד ההנאה (המובטחת) שבעיון באטלס ולמידה ממנו, הוא נועד לשמש כלי מניע לפעולה. עיינו בו עם ילדיכם ותלמידיכם ונקטו בפעולה שתכניס אתכם לסטטיסטיקה בריאה, שתהפוך את נתוני המהדורה השמינית של האטלס לאופטימיים יותר!

לאטלס הטבק העולמי לחצו כאן

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך