התערבות תעשיית הטבק והניקוטין בפעילות הממשל – איפה ישראל עומדת?

תוצאות דוח מדד ההתערבות העולמי 2020

מה שקורה ברמת הממשל מחלחל לאזרחים. כך זה עובד בכל תחום, ובכלל זה בכל הנוגע לאופן בו תעשיית הטבק והניקוטין מתערבת בממשל: כשתעשיית הטבק והניקוטין נוחלת הצלחה בדרגים הגבוהים, המפסידים הגדולים מכך הם הילדים שלנו.

ארגון ה-(GGTC (Global Center for Good Governance in Tobacco Control פיתח מדד המכונה ״מדד התערבות תעשיית הטבק והניקוטין בממשל״, שלאורו הוא בוחן ומדרג עד כמה מעורבת תעשיית הטבק ברמת מקבלי ההחלטות במדינות שונות ועד כמה היא משפיעה על ממשלות במאבקן בעישון.

אלה 7 המדדים שה-GGTC בוחן:

  1. מעורבות תעשיית הטבק בפיתוח מדיניות
  2. פעילויות בתחום האחריות החברתית-תאגידית
  3. מתן יתרונות לתעשיית הטבק והניקוטין
  4. אינטראקציה לא-נחוצה
  5. שקיפות
  6. ניגוד עניינים
  7. צעדי מנע

בכל שנה החל מ-2017 הארגון מפרסם דוח של הממצאים שעלו בבדיקות שערך. דוחות עולמיים פורסמו ב-2019 וב-2020. ישראל הצטרפה למדינות הנמדדות החל מהדוח הבינלאומי השני, ב-2020.

בדוח הבינלאומי האחרון שפורסם, ישראל מוקמה במקום ה-14 מתוך 56 (ביחד עם ברזיל והאיים המלדיביים), מקום לא רע בתור התחלה, ב״זנב״ של הרבע העליון. ואולם, ישראל קיבלה 48 נקודות מתוך 100 אפשריות, כאשר ככל שהציון נמוך יותר – ההתערבות של חברות הטבק והניקוטין בממשל קטנה יותר. משמעות הדבר היא שנקודת הפתיחה סבירה, אך הדרך עוד ארוכה.

מלבד הדוח הבינלאומי פורסם גם דוח שסוקר את המצב בישראל. דוח זה נכתב על ידי המיזם למיגור העישון בשיתוף שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת ועו״ד אלעד גודינגר מההסתדרות הרפואית בישראל.

בין ההישגים הטריים שנרשמו בישראל ואשר השפיעו על הציון במדד מצויים אלה:

 

לצד זאת, הדוח מציין השפעה מדאיגה מאוד של תעשיית הטבק והניקוטין על הליכי החקיקה בכנסת בכל האמור לפיקוח על פעולות תעשיית הטבק ומוצריה. השפעה חזקה של חברות הטבק והניקוטין בדרגי הממשל היא מסוכנת ונותנת אותותיה במדיניות, שבתורה משפיעה על האזרחים, וביניהם בני הנוער והצעירים. הכוח שלנו, אם כן, הוא ביכולתנו להיות מודעים לכך שחברות הטבק והניקוטין מבצעות מהלכים הפוגעים בבריאות ילדינו, וביכולתנו להעביר אינפורמציה נכונה ליקרים לנו ביותר ולטפח חשיבה ביקורתית ביחס לפעולות חברות הטבק ומניעיהן.

להתייחסות לישראל בדוח הבינלאומי המלא לחצו כאן.

לדוח הפרטני על ישראל לחצו כאן.

התערבות תעשיית הטבק והניקוטין בפעילות הממשל – איפה ישראל עומדת

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך