מחקר חדש: הסיגריות האלקטרוניות פוגעות בניסיונות להיגמל מסיגריות

המדע מוכיח כי הסיגריה האלקטרונית אינה מוצר גמילה

ממחקר שנערך בארה״ב וכלל 13,000 משתתפים עלה שהניסיון להיגמל מסיגריות באמצעות עישון של מוצר אחר, ובכלל זה סיגריות אלקטרוניות ומוצרי אידוי, אינו אפקטיבי, ואף מביא לתוצאה הפוכה.

המחקר, שנערך על ידי ג׳ון פירס ועמיתיו, פרופסור לרפואת משפחה ולבריאות הציבור ב-UC San Diego, הוא הראשון שבחן אם מעשנים יכולים להמיר את עישון הסיגריות בתחליפים, כדוגמת הסיגריה האלקטרונית, מבלי למעוד ולחזור לעישון סיגריות. לדברי פירס, תוצאות המחקר הראו שהמעבר לסיגריה אלקטרונית הופך את הצלחת הגמילה מסיגריות לסבירה פחות, ביחס לאנשים שהפסיקו לעשן בבת-אחת.

במהלך המחקר ניתחו החוקרים נתונים אודות מעשנים שהפסיקו לעשן סיגריות, אשר נאספו מהמכון הלאומי לשימוש בסמים ומהמרכז למוצרי טבק של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). לאחר שתי בדיקות מעקב שבוצעו במרווחי זמן שנקבעו במחקר, נמצא כי 50% מהמעשנים לשעבר שחדלו לעשן בבת-אחת נותרו ״נקיים״ גם בבדיקת המעקב השנייה.

לעמת זאת, מבין המעשנים לשעבר שניסו להיגמל מסיגריות באמצעות סוג אחר של מוצר טבק או ניקוטין, לרבות סיגריה אלקטרונית, רק 41.5% נותרו ״נקיים״ במהלך בדיקת המעקב השנייה. במילים אחרות, הסיכוי שלהם להיגמל היה נמוך ב-8.5%.

תוצאות אלה מראות באופן חד-משמעי שלא ניתן להתייחס אל סיגריות אלקטרוניות כאל מוצר גמילה, בניגוד חריף לאופן בו חברות הטבק והעישון מנסות להציגן. למעשה, המחקר הראה שמדובר במוצר המעכב גמילה מסיגריות.

מסקנות אלה מדגישות שוב את הצורך בהתייחסות לסיגריות אלקטרוניות כמוצר עישון לכל דבר ועניין והחלת רגולציה זהה על הסיגריות האלקטרוניות, כדוגמת הטלת מיסוי  כמו זה המוטל על סיגריות רגילות, למען שמירה על בריאות הציבור, ובפרט על בריאות הנוער.

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן.

המדע-מוכיח-כי-הסיגריה-האלקטרונית-אינה-מוצר-גמילה
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך