מיסוי מוצרי טבק ועישון: האמצעי האפקטיבי ביותר להפחתת העישון

מסמך מעודכן של ארגון הבריאות העולמי עושה סדר במיסוי מוצרי טבק ועישון

ארגון הבריאות העולמי WHO פרסם מסמך מעודכן בנושא מדיניות מיסוי מוצרי טבק ועישון, המבוסס על פרסום משנת 2010 ומכוון בראש ובראשונה לקהל של קובעי מדיניות, בעלי תפקידים רשמיים בתחום הפיננסים, רשויות המס, בעלי תפקידים בתחום המכס ואנשים וגופים אחרים הקשורים לניסוח ויישום מדיניות של מיסוי טבק ומוצרי עישון. המסמך משמש מדריך טכני מפורט לעיצוב מדיניות מיסוי טבק ומוצרי עישון ומתאר כיצד ניתן לנהל את המיסוי באופן אפקטיבי, על מנת למקסם את השפעתו.

החשיבות של מיסוי מוצרי טבק ועישון נובעת מעובדה שאין עליה עוררין: עלייה ניכרת במיסוי המובילה לעלייה במחירי המוצרים מוכחת שוב ושוב כאסטרטגיה האפקטיבית והמשתלמת ביותר להפחתת צריכת טבק וניקוטין. למרות זאת, הגדלת המיסוי על טבק ומוצרי עישון הינה המדיניות הכי פחות מיושמת מבין המנגנונים היעילים לפיקוח על טבק ועישון (FCTC), כאשר ב-2018 רק ב-38 מדינות, המכסות כ-14% מאוכלוסיית העולם, הונהגו מיסי טבק גבוהים מספיק.

מיסוי מוצרי טבק ועישון אינו רק מגן על בריאות הציבור. בפן הפיננסי, הוא מהווה מקור נאה לרווח עבור המדינה ויש לו השפעה חיובית על הכלכלה ועל התפתחות מדינות. Win-win לכל הצדדים, להוציא את חברות הטבק, המפסידות הגדולות ממדיניות המיסוי על מוצרי התעשייה. אי לכך, לא קשה לנחש שתעשיית הטבק אינה טומנת ידה בצלחת נוכח מהלכי מיסוי שאינם משחקים לטובתה.

התערבות תעשיית הטבק ואסטרטגיות השיבוש שהיא מנהיגה בגזרת המיסוי מהוות מכשול עצום בפני העלאות מס משמעותיות. כאשר מדינות מנסות להעלות את המיסים על מוצרי הטבק והעישון או לפשט את מבנה המיסוי, חברות הטבק נוטות להגיב בדפוסים ידועים של טיעונים וטקטיקות, בניסיון לחסום את הרפורמות שיביאו לצמצום בצריכת מוצריהן. הטקטיקות הללו ידועות בראשי התיבות SCARE:

Smuggling and illicit trade – S, הברחה וסחר לא חוקי.
Court and legal challenges – C, אתגור צעדים רגולטוריים באמצעות כלים משפטיים.
Anti-poor rhetoric – A, הטענה שהעלאת מיסוי פוגעת באוכלוסיות מוחלשות.
Revenue reduction – R, הטענה שהעלאת מיסוי מביאה דווקא לירידה ברווחים למדינה.
Employment impact – E, הטענה שהעלאת המיסוי מאיימת על מקורות הפרנסה של מגדלי הטבק ועובדי התעשייה.

בחמשת חלקי המסמך המפורט והיסודי תוכלו למצוא את ההדרכה, התשובות והמידע הרלוונטיים למיסוי מוצרי טבק ועישון.

למסמך המפורט לחצו כאן.

מיסוי מוצרי טבק ועישון האמצעי האפקטיבי ביותר להפחתת העישון

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך