עישון בקרב בני נוער בישראל

כמה הנוער מעשן, מה הוא מעשן ומהו התפקיד שלכם בסיפור הזה

ילדים זה שמחה, ילדים זה ברכה, וילדים זה גם ים של סכנות שדורשות הורה עם אצבע על הדופק. נכון, לא תמיד תוכלו להגן על ילדיכם. 

עישון בקרב בני נוער בישראל אינפוגרפיקה 2

הם יתבגרו, יהפכו לאנשים עצמאיים ויבחרו את בחירותיהם. בגיל הנעורים, לעומת זאת, יש ביכולתכם לנתב אותם אל עבר בגרות בריאה ואחראית יותר.

גיל הנעורים ושנות העשרים המוקדמות הם שער הכניסה הפרוץ והחלקלק ביותר אל עולם העישון. ככל שגיל ההתנסות בעישון נמוך יותר, כך קטן הסיכוי לגמילה במרוצת החיים, כאשר הסכנה רק הולכת וגדלה בפתח המאה ה-21, המתאפיינת בנגישות שיא, לטוב ולרע. מחד, המידע וההשכלה מצויים בלחיצת כפתור, ומאידך – ההתמכרות לניקוטין נמצאת במרחק סיגריה, שכן מדובר בחומר הממכר יותר מהרואין. זאת ועוד, בגילים הצעירים הניקוטין עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למוח.

מסקרי מעקב שערך המיזם למיגור העישון בשנתיים האחרונות בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל, עלו נתונים מדאיגים מאוד ביחס לתופעת העישון בקרב בני נוער.

כל נער חמישי

גילי 13-24 הם חלון הכניסה העיקרי אל עולם העישון. בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעורי העישון בקרב צעירים בטווח גילים זה. בשנת 2020 עישנו יותר מחמישית מבני הנוער באוכלוסייה היהודית, כך שאם הכיתה של בנכם או בתכם מונה 25 מתבגרים, חמישה מתוכם מעשנים. כל נער שלישי בישראל וכל נערה תשיעית מצויים במעגל העישון.

מכל הבא ליד

אמצעי העישון לא רק רבים, אלא גם מתרבים. בגילי 15-17, הכניסה לעולם העישון תעשה לרוב על ידי סיגריה.

הסיגריה האלקטרונית, שחקן חדש יחסית בזירה, ממוקמת במקום השני כמוצר להתנסות ראשונה, ואילו האופציה השלישית היא הנרגילה הוותיקה.

הסיגריה האלקטרונית אינה ״הרע במיעוטו״, אלא מוצר עישון בכל רמ״ח אבריו, ממכר ומזיק לא פחות מהסיגריה המסורתית (ואולי אף יותר), אשר השיב את תופעת העישון לשיח הלגיטימי של בני הנוער. כיום בישראל, הסיבה העיקרית להתנסות בסיגריה האלקטרונית היא חברתית, כלומר שימוש בעקבות חבר או בן משפחה העושה בה שימוש. 

בעוד שהסיגריה והסיגריה האלקטרונית צברו תאוצה בשנים האחרונות בקרב בני נוער, הטבק לגלגול איבד מכוחו כאמצעי התנסות ראשוני, בשל  מהלך מוצלח שהוביל המיזם למיגור העישון להשוואת המס על הטבק לגלגול לזה המוטל על סיגריות. בכך איבד הטבק לגלגול את התואר ״מוצר העישון הזול ביותר״. גם הנרגילה נחלשה כמוצר התנסות ראשוני, כלומר כמוצר הראשון שדרכו נכנסים בני נוער אל עולם העישון. מכאן, אגב, לא נובע שהנרגילה איבדה מקסמה במדד מוצרי העישון בהם משתמש הנוער.

מסקרנות חד-פעמית לדפוס

העישון הוא מלכודת, המובילה להתדרדרות מהירה להפליא. סיגריה ועוד סיגריה, כמו גם כל מוצר אחר שיש בו ניקוטין, יביאו להתמכרות במהירות, תוך כמה התנסויות בודדות, ולדאבוננו אדם שנלפת בציפורני הניקוטין – ועל אחת כמה וכמה בגיל צעיר – הולך ומתרחק מדלת היציאה.

עישון בקרב בני נוער בישראל אינפוגרפיקה 3

בקרב בני הנוער בגילים 15-17 שנלכדו בעולם העישון ומעשנים על בסיס יומי, שבועי או לעתים רחוקות, מובילה הסיגריה האלקטרונית עם 9.7% בקרב האוכלוסייה היהודית, ואחריה הסיגריה עם 8%.

את הסיגריה האלקטרונית מרבית המשתמשים בגילי 15-17 רוכשים בעצמם. מה עם החוק, אתם שואלים? בשנים האחרונות חל גידול של 37% בשיעור בני הנוער הרוכשים מוצרי עישון בכוחות עצמם. למרבה הצער, משהו רקוב מאוד בממלכת האכיפה, על חשבון הבריאות של הילדים שלנו. לחצו כאן לקריאה אודות השיעורים הגבוהים להכעיס שבהם מצליחים בני נוער לרכוש בעצמם מוצרי עישון, בניגוד מוחלט לחוק האוסר על מכירת המוצרים לקטינים.

המבוגר האחראי

חרף העובדה שבשנים האחרונות נרשמו שינויים רגולטוריים מבטיחים, בהם, למשל, איסור פרסום גורף של מוצרי עישון (למעט החרגת העיתונות המודפסת), האכיפה צולעת, בלשון המעטה.

כתוצאה מכך, לא רק שלא נרשמה ירידה בקרב בני ה-15-17 הנכנסים למעגל העישון, אלא שאף חלה עלייה בכל תדירויות העישון – יומית, שבועית ולעתים רחוקות.

פירוש הדבר הוא שהרבה מאוד נמצא בידיים שלכם. כמו שבריאות הילד שלכם היא בחשיבות עליונה עבורכם ביחס לכל סכנה גופנית אחרת – מחלת קורונה, בטיחות בדרכים וכל גורם מזיק אחר – העישון הוא מפגע בריאותי הרסני שהולך ותופח בקרב בני נוער. החלק הטוב בסיפור הוא שיש בידיכם לפעול ולנקוט בפעולות שירחיקו את ילדיכם מהסכנה.

מן העבר השני, 4 מכל 5 בני נוער אינם מעשנים. זה אומר שמרבית ההורים עושים משהו נכון ומצליחים למנוע מהדבר היקר להם ביותר בעולם להלעיט את גופו ב-70 חומרים מסרטנים ולהשתעבד לחיים של התמכרות הרסנית לגוף, לכיס ולנפש.

לנתונים המלאים לחצו כאן.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך