הילדים שלך צריכים את העזרה של כולנו

התעשייה הענקית של חברות הטבק והניקוטין מעוניינת בדבר אחד - לגרום לכמה שיותר אנשים להתמכר כמה שיותר מוקדם למוצרים שלה והיא תעשה הכל בכדי שזה יקרה. הן יתערבו בהליכי חקיקה ורגולציה, יתחבאו מאחורי זהויות שונות, יפיצו מידע מוטעה, יגרמו לנו לפקפק במידע מוכח וישקיעו הון בפרסום גלוי וסמוי (מי אמר משפיענים ולא קיבל?), הכל כדי להניח את הידיים שלהן על הילדים שלך וליצור עוד דור של מכורים.

יום ללא עישון

בשנות ה-50 וה-60 הן סיפרו שהעישון לא מזיק
בשנות ה-70 הן טענו שהעישון לא קשור לסרטן
בשנות ה-80 הן אמרו שעישון פסיבי לא מזיק
בשנות ה-90 הן התעקשו שניקוטין לא ממכר
ובשנות ה-2000 הן רוצות שנאמין שהן השתנו…
שהמוצרים שלהן "בריאים" יותר, עם "נזק מופחת", "נטול עשן"
ושהן בכלל בכלל לא מכוונות לילדים ובני נוער…
לצערנו בעקבות מגוון מניפולציות מפוקפקות ומוצרים חדשים וערמומיים הן גם מצליחות.
אנחנו חייבים ומחויבים לעצור את המעגל ההרסני הזה ולעמוד לצד הילדים מול התעשיה החמדנית והכל כך מסוכנת הזאת.

עם מה הילדים מתמודדים?

הילדים בישראל 2024 גדלים אל מציאות חסרת תקדים. הם מתמודדים עם כל אותם אתגרים, פיתויים ולחצים חברתיים שאנחנו גדלנו איתם רק שאצלם, בניגוד אלינו יש גם שוק רווי מוצרי טבק וניקוטין. רשת המוצרים היום כל כך צפופה שקשה מאוד שלא להיתפס בה במיוחד כשמדובר במוצרים חדשים, "תמימים" לכאורה כמו הסיגריה האלקטרונית על כל סוגיה, שכבשה את הילדים ובני הנוער. 
מעבר לכך ישנן כיום בישראל למעלה מ-11,000 נקודות מכירה, מה שהופך את המוצרים לנגישים וזמינים יותר מאי פעם.  עוד מרכיב שהופך את המצב למדאיג ממש

המציאות בנתונים

ממצאים מתוך הדוח השנתי של המיזם למיגור העישון, 2023

ילדים ונוער מעשנים יותר
המצב מדאיג במיוחד בשכבות הצעירות
הורים אתם רק חושבים שאתם יודעים
אחד מתוך 4 התנסה לפני גיל 10
מצב לא טוב גם בשכבות הבוגרות
מוצרי טבק וניקוטים מגיעים בשלל טעמים

הממצאים המדאיגים לגבי הסיגריה האלקטרונית

המוצר איתו מתנסים
מוצר חברתי
מוצר העישון המוביל
אז מה אפשר לעשות

למה הסיגריה האלקטרונית מסוכנת לילדים ולבני נוער?

  • יש בה ניקוטין
    מה שאומר שהיא מאוד ממכרת. במיוחד הדגמים החדשים שמספקים כמויות גדולות יותר של ניקוטין מסוג שנספג מהר יותר. מעבר לכך הניקוטין משפיע מאוד על המוח המתפתח (עד גיל 24) החל מאופן בניית הסינופסות בין תאי המוח ועד להשפעה שלילית על יכולת הוויסות הרגשי, השליטה בדחפים, מצבי הרוח (דיכאון) ויכולות הקשב והלמידה.
  • אין בה את החסמים שהאטו את השימוש וההתמכרות במוצרים הישנים יותר
    בעקבות התרכובת של נוזלי האידוי כמעט ואין שיעולים, אין תחושת שריפה בגרון ואין ריח רע. מעבר לכך הסיגריה האלקטרונית מגיעה במגוון טעמים מפתים (ממתקים, פירות וכו'), היא תמיד מוכנה לשימוש, אין מה להדליק או צורך לכבות ואפשר להמשיך ולהשתמש בה בלי הפסקה ובלי דרך לעקוב אחרי כמות הצריכה. בנוסף לכל זה גם אין לה את התדמית הישנה והשלילית שכבר התבססה לגבי הסיגריות ויתר המוצרים הישנים, ההפך – היא נתפסת כמשהו שונה, חדש, אחר, טוב יותר (תדמית שהתעשייה השקיעה רבות בכדי ליצור ולטפח) 
  • היא מסוכנת לבריאות
    בנוזלי האידוי של הסיגריה האלקטרונית יש חומרי בסיס לא בדוקים, מעל 80 כימיקלים מסוכנים כמו ואקרוליין (קוטל עשבים), אקרילאמיד (מסרטן), בנזן (מרכיב בדלק) ופרופילן אוקסיד (משמש בנוזלי רדיאטור של מנועים). בנוסף חומרי הטעם שבנוזלים משחררים גזים רעילים בזמן החימום, והמכשיר עצמו פולט מתכות כמו עופרת, כרום, ניקל, נחושת ואבץ שנשאפות גם הן אל הגוף. מחקרים הראו כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות מגביר את הסיכוי למחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה שונות, התנגודת לאינסולין, כשל לבבי, פיברוזיס של שריר הלב ושינוי צורת הלב,  EVALI (מחלת המאיידים), חסימה דלקתית של הסימפונות (״ריאת פופקורן״), COPD (מחלת ריאות חסימתית כרונית), פגיעה בחיסוניות הכללית ועוד.

חשוב לדעת – הפרסום של היום זה לא הפרסום של פעם….

חברות הטבק והניקוטין משפיעות על הילדים ובני הנוער כל הזמן, גם (ואולי בעיקר) כשאנחנו לא רואים.
בישראל יש אומנם חוק שאוסר על פרסום של מוצרי טבק וניקוטין אבל גם כאן מצליחה התעשיה למצוא דרכים מניפולטיביות לעקוף את האיסור – זה יכול להיות שימוש אגבי במוצר בתוכנית ריאליטי, סרטון תיק-תוק של משפיען, פופ-אפ תוך כדי משחק באפליקציה, סטורי בפייסבוק, מודעה ממומנת בגוגל, תמונה מגניבה באינסטגרם. הפרסומות של היום מגיעות "מתחת לרדאר" לרוב דרך מדיום שמאפשר להמשיך ולהפיץ אותן בקלות או לחילופין להעלים אותן לפני שמישהו יראה.

כל הורה חייב לפקוח עיניים, לשים לב לתכנים שהילדים נחשפים אליהם והכי חשוב ללמד אותם כיצד להבחין במניפולציות האלה ולא ליפול במלכודת המסוכנת שהתעשייה טומנת להם.

קצת על המיזם למיגור העישון

המיזם למיגור העישון הינו ארגון חברתי שחרט על דגלו מטרה שאפתנית ביותר – למגר לחלוטין את העישון בישראל, באמצעות מניעת החשיפה וההתנסות של ילדים, בני נוער וצעירים לעישון בפרט ולמוצרי טבק וניקוטין בכלל ובכך למנוע את הבעיה לפני שהיא נוצרת.
המיזם למיגור העישון נאבק למען בריאותם וחייהם של ילדים ובני נוער בישראל בדרכים רבות ומגוונות כולל חקיקה ורגולציה, מחקר ופיתוח, חשיפת דרכי הפעולה של חברות הטבק והניקוטין הפצת מידע עדכני ואמין להורים ואנשי מקצוע.

אנחנו מזמינים אותך לעקוב אחרינו בפייסבוק, באינסטגרם, להירשם לניוזלטר החודשי שלנו בתחתית העמוד וכמובן ליצור קשר עם כל שאלה ועניין

נשמח אם תשלחו לעוד הורים את הקישור לעמוד הזה ותעזרו גם להם להגן על הילדים שלהם

מקורות:
דוח מחקר של חברת פיליפ מוריס
Tobacco industry: decades of deception and duplicity
הדוח השנתי של המיזם למיגור העישון, 2023