המדריך למוצרי טבק וניקוטין

כל מוצרי העישון והניקוטין ממכרים, משפיעים לרעה על הבריאות, פוגעים כמעט בכל איבר בגוף, גורמים למחלות שונות ובמקרים רבים אף גורמים למוות. בניגוד למה שתעשיית הטבק והניקוטין הייתה רוצה שנחשוב - אין מוצר עישון "בריא" או "לא מסוכן".

הדרך היחידה לא להיחשף לנזקי עישון וניקוטין היא פשוט לא לצרוך אותם ורצוי גם לא להיות בקרבת אלו שכן צורכים אותם. הדבר נכון עוד יותר כשמדובר בילדים, בני נוער וצעירים מתחת לגיל 25 - הם מתמכרים מהר יותר, חזק יותר ומראים בעיות חמורות בקוגניציה ובוויסות הרגשי, דיכאון, חרדה, הפרעות למידה ועוד. זה קורה בגלל שבגילאים הללו המוח עוד מתפתח ולכן הרגישות להשפעות הניקוטין גדולה והרסנית הרבה יותר גם בטווח המיידי וגם בטווח הארוך.

מוצרי טבק וניקוטין
סיגריה אלקטרונית
סיגריה
טבק לגלגול עצמי
נרגילה
סיגרים וסיגרלות
מקטרת לטבק
טבק הרחה
טבק לעיסה
טבק למציצה

סיגריה אלקטרונית/וייפ

הסיגריה האלקטרונית היא מוצר חדש יחסית בעולם העישון והניקוטין. לישראל היא הגיעה ב-2014 אבל החלה לצבור פופולאריות רק ב- 2018 עם כניסתה של הסיגריה האלקטרונית של חברת JUUL. כיום ניתן למצוא סיגריות אלקטרוניות בעיצובים, גדלים וטעמים שונים ורבים, מרביתן מכילות ניקוטין (החומר הפעיל שמצוי בעלי הטבק). למעשה גם סיגריות אלקטרוניות המשווקות כנטולות ניקוטין התגלו לא פעם כמכילות ניקוטין.

סיגריה אלקטרונית ווב

סוגים מרכזיים

 • סיגריה אלקטרונית רב פעמית

  ישנם שני סוגים של סיגריות רב פעמיות, סוג אחד מאפשר החלפה של 'מחסניות' ייעודיות, סגורות עם כמות נתונה של נוזלי המילוי (מערכת סגורה) וסוג שני מכיל תא שאפשר למלא שוב ושוב. במקרה הזה יש לרכוש בנפרד בקבוק של נוזל מילוי (מערכת פתוחה)

 • סיגריה אלקטרונית חד פעמית

  מגיעה טעונה מראש, בלי אפשרות לטעינה חוזרת ועם כמות מוגבלת של נוזל מילוי בלי אפשרות למילוי חוזר ולכן היא גם זולה יותר. בסיגריה אלקטרונית חד פעמית יש בממוצע בין 800 ל-3000 שאיפות, שזה בין 4 ל-10 חפיסות סיגריות. (אפשר גם בקלות למצוא כאלה שמגיעות גם ל-7000 שאיפות שזה לא פחות מ-35 חפיסות סיגריות במכשיר אחד!).

מרכיבים

 • פיה - דרכה שואפים את האדים
 • מקום לנוזלים - מכיל את נוזלי האידוי. במערכות פתוחות ניתן למלא את המחסנית באופן עצמאי בכל נוזל מילוי. במערכות הסגורות נדרש לקנות את המחסניות עם/בלי הנוזל ולהחליף אותה עם סיום הנוזל.
 • נוזלי אידוי - נוזלי האידוי יכולים להיות מורכבים מחומרים שונים. עפ"י רוב הם מכילים פרופילן גליקול וגליצרין (95%) בשילוב של חומרי טעם וריח, ניקוטין ותוספים אחרים (5%). 1 מ"ל של נוזל = חפיסת סיגריות של 20 סיגריות.
 • סליל/גוף חימום - עשוי מסליל מתכת וחומר ספיגה ותפקידו לחמם את נוזלי האידוי לכדי אדים. ישנם סוגים שונים של סלילים וחומרי ספיגה.
 • ספק כוח - מספק כוח לגוף החימום. בסיגריה רב פעמית מדובר על גוף נטען  בסיגריה אלקטרונית חד פעמית מדובר על בטריה טעונה מראש.

אופן השימוש

המשתמש שואף דרך הפיה תמיסה מאוידת (ללא בערה) 

נזק בריאותי

השימוש בסיגריה אלקטרונית ממכר ומזיק לבריאות המשתמשים והסובבים אותם.
תמיסת האידוי מכילה עפ"י רוב ניקוטין שהוא חומר ממכר ורעיל, נִיטְרוזאמינים ספציפיים לטבק (מסרטנים) כמו גם פרופילן גליקול וגליצרין צמחי שבחימום הופכים אף הם רעילים ומזיקים ולמעלה מ-80 חומרים כימיקלים מסוכנים כולל רעלים ידועים כמו פורמלין, קרבוניל, אצטלדהיד, ננו-חלקיקים מתכתיים ואקרוליין (קוטל עשבים). בנוסף גם חומרי הטעם שבתוך תמיסת האידוי נקשרו לנזקים גופניים שונים.
בפליטה של תמיסת האידוי - אותו חומר שנכנס לריאות, נמצאו בנוסף לכל הנ"ל גם חלקיקים שיכולים להכנס לריאות או לזרם הדם, מתכות כגון ברום, ניקל ועופרת ותרכובות אורגניות נדיפות כמו אקרילאמיד (מסרטן), בנזן (מרכיב בדלק) ופרופילן אוקסיד (משמש בנוזלי רדיאטור של מנועים).

מחקרים הראו כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות גורם למחלות לב וכלי דם לרבות עלייה בקצב הלב ובלחץ הדם (גם פרמננטית), אריתמיה, דלקות בכלי הדם, מתח חמצוני, אי-תפקוד האנדותל, פגיעה בכלי הדם, נוקשות עורקית, הסתיידות עורקים, אגרגצית טסיות הדם, אוטם שריר הלב, היצרות כלי הדם, לחץ דם גבוה, מחלת לב איסכמית, אנגיוגנזה, ליפוגנזה, הפרעה להתפתחות המוח, תנגודת לאינסולין, כשל לבבי, אריתמוגנזיס, פיברוזיס של שריר הלב ושינוי צורת הלב. כמו כן עישון סיגריות אלקטרוניות עלול לגרום למחלות ריאה שונות כגון הרעלת ריאות, נזק בדרכי הנשימה, דלקת ריאות, הרס רקמות הריאה, ירידה בתפקוד הריאתי, אסטמה, היפרוונטילציה, EVALI (מחלת המאיידים), חסימה דלקתית של הסימפונות (״ריאת פופקורן״), COPD (מחלת ריאות חסימתית כרונית) ועוד.

בנוסף נמצא כי עישון סיגריה אלקטרונית גורם גם לנזקים אחרים וביניהם פגיעה בחיסוניות, הרעלת ניקוטין, התמכרות לניקוטין, נזק לדנ״א דרך מתח חמצוני, תפקוד שלייתי טרופובלסטי לקוי אצל נשים בהריון ושינוי במיקרואורגניזמים בפה שעלול להוביל למחלת חניכיים.

סיגריה

הסיגריות הינן מוצר העישון הכי פופולרי בעולם אך בשנים האחרונות אחוז מעשני הסיגריות הולך ויורד.

סיגריה ווב

מרכיבים

 • פילטר (מסנן) - עשוי בדרך כלל מצרורות של סיבים דקים דמויי שיער מחומר הקרוי תאית אצטט (cellulose acetate), סוג של פלסטיק לא מתכלה שמשמש בין השאר לייצור משקפי שמש. לפעמים מכיל גם נייר או ריון (rayon).
  רכיבים נוספים: ישנם פילטרים המכילים גם חומרי טעם (מנטול), ממתיקים, מרככים (טריאצטין), מעכבי בעירה (נתרן טונגסטט), כמוסות מתפרקות המשחררות טעמים לפי דרישה, ותוספים שצובעים את עשן הטבק. בנוסף ישנם גם פילטרים שמכילים פחם כחומר סינון.
  חשוב לדעת -
  מחקרים בתחום מצאו שהפילטרים אינם מציעים תועלת בריאותית כלשהי, למעשה הם עלולים לגרום למעשנים לשאוף באופן יותר עמוק ובכך להעלות את הסיכון שלהם למשוך כימיקלים מסוכנים וחתיכות פלסטיק מיקרוסקופיות אל הריאות. אף על פי כן, הפילטרים משווקים באופן מטעה כאמצעי להפחתת סיכונים בריאותיים. בנוסף בדלי הסיגריות (המכילים את הפילטר) אינם מתכלים וכיום מהווים את הצורה הנפוצה ביותר של פסולת ברחבי העולם, עם הערכות שמדברות על לפחות 5.6 טריליון בדלי סיגריות שנזרקים מדי שנה.
 • ניירות - הפילטר עטוף בשני ניירות המכילים בין היתר גם כימיקלים מעכבי בערה. נייר אחד פנימי (אטום לאוויר עבור סיגריות "רגילות", או מאוורר ונקבובי בסיגריות "לייט/Light") שמודבק אל הפילטר בדבק פלסטי ועוד נייר חיצוני (לא פעם עם הדפס חום או לוגו כלשהו) שמחבר את הפילטר עם תערובת הטבק ועוטף את שניהם.
 • תערובת טבק - תערובת המורכבת מחלקים שונים של צמח הטבק (Nicotiana tabacum) כולל עלים, גבעולים, חתיכות מעובדות, שאריות וכמובן ניקוטין, החומר הפעיל בצמח הטבק.

אופן השימוש

בערה 

נזק בריאותי

עישון סיגריות הוא ממכר וקטלני למשתמשים ולסובבים אותם. 

בכל סיגריה יש 600 חומרים שונים שיוצרים בתהליך הבערה 7000 כימיקלים חדשים. 350 מהם חומרים רעילים (אצטון, אמוניה, ציאניד, נפטלין, קוטל חרקים, טרפנטין ועוד) וכ- 70 מהם חומרים מסרטנים ידועים (פורמלין, בנזן, זפת, בנזופירן, NNK ועוד). חשוב לציין כי יצרניות הסיגריות בישראל מחויבות לדווח על מרכיבי התערובת אך נכון לכרגע מוסרות דיווח חלקי בלבד.

עישון סיגריות הוכח כגורם מהותי למחלות רבות ביניהן מחלות סרטן בכמעט כל חלקי הגוף (ריאות, פה, ושט, גרון, שקדים, קיבה, ריאות, כליות, כבד, שלפוחית השתן, דם, צוואר הרחם, המעי הגס והרקטום, לבלב, קנה הנשימה, הסימפונות ועוד), מחלות לב וכלי דם, שבץ, מחלות ריאה ודרכי נשימה, סכרת, דלקת פרקים ולוקמיה מיאלואידית חריפה. בנוסף עישון סיגריות פוגע בבריאות השלד, בחיסוניות, בשיניים, בחניכיים, בכושר הגופני, מגביר את הסיכוי לקטרקט, לאין אונות, מביא לירידה בפוריות אצל גברים ונשים, הזדקנות מוקדמת של העור ועוד. 

טבק לגלגול עצמי

טבק בגלגול עצמי וכשמו כן הוא - המעשן מגלגל אותן לכדי סיגריות בעצמו.
בשנים האחרונות זכה המוצר לעליה בפופולאריות בעיקר בשל מחירו הזול יחסית בעקבות שיעורי מיסוי שונים. בשנת 2019 כתוצאה מעתירה שהגיש המיזם למיגור העישון לבג"צ השווה המס לזה של סיגריות וכתוצאה מזה גם המחיר.

טבק גלגול ווב

מרכיבים

 • פילטר (מסנן) - עשוי על פי רוב מצרורות של סיבים דקים דמויי שיער מחומר בלתי מתכלה הקרוי תאית אצטית (cellulose acetate) המשמש בין היתר גם לייצור משקפי שמש. לעיתים משתמשים בחומרי מילוי נוספים כמו נייר או ריון (rayon).
  חשוב לדעת:
  מחקרים בתחום מצאו שהפילטרים אינם מיצרים כל תועלת בריאותית. הם בעצם עלולים לגרום למעשנים לשאוף באופן יותר עמוק ובכך למשוך כימיקלים מסוכנים וחתיכות פלסטיק מיקרוסקופיות אל הריאות. אף על פי כן, הפילטרים עדיין משווקים כאמצעי להפחתת סיכונים בריאותיים הקשורים לעישון ע"י חברות הטבק. חשוב גם להדגיש כי מדובר באחד מהמזהמים המהותיים ביותר בעולם עם הערכות שמדברות על לפחות 5.6 טריליון בדלים שנזרקים מדי שנה ברחבי העולם.
 • ניירות גלגול - דפים בגדלים שונים ממגוון חומרים כגון עץ הגומי, אורז, המפ ופשתן. בצד אחד של הנייר ישנו פס דבק העשוי משרף המופרש מקליפת עץ הסנגליית סנגל.
  ישנם גם ניירות בצבעים וטעמים המכילים חומרי צבע וטעם אבל בישראל הם פחות פופולריים.
 • תערובת טבק - תערובת של עלים קצוצים מצמח הטבק (Nicotiana tabacum) המכילים גם ניקוטין (החומר הפעיל בצמח הטבק), חומרי טעם, חומרי ריח וחומרי לחות שנועדו למנוע מהטבק להתייבש.

אופן השימוש

כורכים את ניירות הגלגול סביב הטבק עם או בלי פילטר מעשנים בבערה בדיוק כמו סיגריה תעשייתית.

נזק בריאותי

עישון טבק לגלגול הוא ממכר וקטלני המעשנים והסובבים אותם.
אין אף מחקר המצביע על כך שסיגריה בגלגול עצמי פחות מזיקה מסיגריה שיוצרה באופן מסחרי. מעשני טבק בגלגול עצמי, בדיוק כמו מעשני הסיגריות, שורפים טבק ושואפים אל גופם עשן המכיל לפחות 7,000 כימיקלים רעילים ומסרטנים הכוללים בין היתר אצטון, אמוניה, ציאניד, נפטלין, קוטל חרקים, טרפנטין, פורמלין, בנזן, זפת, בנזופירן, NNK ועוד. למעשה, לא רק שסיגריות בגלגול עצמי לא "פחות מזיקות", נמצא שהן עלולות להזיק אף יותר ולהוביל לרמות גבוהות יותר של חשיפה לזפת (בשל אי שימוש בפילטר) כמו גם לסיכון מוגבר לסרטן הפה, הוושט, הלוע והגרון בהשוואה למעשנים של סיגריות תעשייתיות.
בנוסף עישון טבק בגלגול עצמי מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן ריאות, סרטן קיבה, סרטן כליות, בצוואר הרחם, שלפוחית השתן, סרטן המעי הגס והרקטום, בקנה הנשימה, בסימפונות ועוד.
עישון טבק לגלגול עצמי נקשר גם אל סכרת, דלקות פרקים, מחלות לב וכלי דם, לוקמיה מיאלואידית חריפה, שבץ, מחלות בדרכי הנשימה, ירידה בחיסוניות, בעיות שיניים וחניכיים, פגיעה בבריאות השלד, אין אונות, ירידה בפוריות, ירידה בכושר הגופני והזדקנות מוקדמת של העור.

נרגילה (שישה, הוקה, גוזה)

מתקן רב שימושי לעישון טבק באופן אישי ו/או בקבוצה. נמצא בשימוש מאות שנים באזור דרום-מזרח אסיה והמזה"ת ולאחרונה זוכה לפופולריות גם באזורים אחרים. ניתן למצוא נרגילות בגדלים וסגנונות שונים ומגוונים.

נרגילה ווב

מרכיבים

 • ראש - ישנם סוגים שונים של ראשים מחומרים שונים כמו חימר, מתכת וחרסינה שמגיעים בגדלים שונים כמו ראש כפול, משולש ואף מרובע (ראש גדול מאפשר הכנסת כמות גדולה יותר של טבק). ברוב הנרגילות ישנה צלחת בצמוד לראש שנועדה לתפוס את כל מה שנופל מהראש ובין החלקים יש גומיית חיבור שמקבעת את הצלחת. את הראש ממלאים בתערובת טבק עליה שמים נייר כסף מחורר ומעליהם את הגחל.
 • גוף - החלק העיקרי בנרגילה וזה שמשפיע הכי הרבה על איכותה. ניתן למצוא גופים מכמה סוגים של מתכות בניהם מתכת יצוקה (מלאה) ומתכת לא יצוקה. בתוך הגוף עובר צינור ברזל שמעביר את העשן מהראש לכד.
 • צינור + פיה -  יוצא מצידו של הגוף ודרכו מעשנים. יכול להיות עשוי מחומרים שונים כולל פלסטיק, עץ, עור ועוד. ישנה אפשרות להשתמש  בפיה אישית. 
 • כד - נועד להכיל את המים (לעיתים מוסיפים לכד גם חומרים אחרים). מגיע במגוון צורות ועיטורים שונים. הכד מחובר לגוף הנרגילה ובניהם נמצאת גומיית חיבור גדולה שגם אוטמת את הסביבה וגם שומרת על הגוף במקום. 
 • תערובת טבק - תערובת לחה המורכבת על פי רוב מטבק עם ניקוטין (המרכיב הפעיל בצמח הטבק) ופירות מיובשים למחצה או חומרים אחרים המאפשרים לשמור על הטבק לח 
 • לאורך זמן רב יחסית.

אופן השימוש

שאיפה דרך הצינור יוצרת ואקום בתוך הכד שבתורו שואב את העשן דרך הראש והטבק. העשן עובר דרך המים שבכד במעלה הצינור אל הפיה והחוצה.

נזק בריאותי

עישון נרגילה הוא ממכר, מזיק לבריאות וקטלני למשתמשים ולסובבים אותם.
רבים טועים לחשוב שעישון נרגילה פחות מזיק מעישון סיגריות, אבל חשוב להבין שגם בנרגילה מעשנים טבק המכיל רעלנים הידועים כגורמים לסוגים שונים מחלות לב, סרטן ריאות, סרטן שלפוחית השתן, סרטן בקיבה וסרטן הפה בנוסף עישון נרגילה מעלה את הסיכון לזיהומים שונים בחלל הפה ובריאות. עישון הנרגילה נעשה באמצעות חימום ע"י פחם, מה שיוצר רמות גבוהות של פחמן חד חמצני, מתכות וכימיקלים הגורמים לסרטן. מעבר לכך, בשל אופי השימוש בנרגילה (עישון לאורך זמן רב בכל פעם) נשאפת במהלך העישון כמות עשן שהיא פי 100 עד 200 יותר גדולה מזו של סיגריה, עשן המכיל ניקוטין ולפחות 82 כימיקלים מסרטנים, זפת ומתכות כבדות. סיכון נוסף שמביאה איתה הנרגילה היא מעצם חלוקת הפיה עם אנשים אחרים. פעולה שמגבירה את הסיכון להדבקה בזיהומים כמו הרפס, שחפת והפטיטיס.

סיגרים וסיגרלות

הסיגרים מגיעים באורכים ועוביים שונים החל מסיגרלות שדומות בקנה המידה שלהן לסיגריות תעשייתיות ועד לסיגרים באורך של 152 מ"מ ואף יותר. רוב הסיגרים מיוצרים ללא פילטר. 

סיגר ווב

מרכיבים

 • עלי העטיף - עלי טבק גדולים במיוחד המהווים את השכבה החיצונית של הסיגר. ניתן לדעת עד כמה חזק הסיגר לפי צבע עלי העטיף - ככל שצבעם כהה יותר, כך הסיגר חזק יותר.
 • עלי הדבקה - עלים גמישים המשולבים לאורכו של הסיגר. הם אלה שנותנים לו את צורתו ולמעשה סוגרים את הסיגר. 
 • תערובת טבק - עלי טבק דקים וקטנים המכילים ניקוטין (המרכיב הפעיל בצמח הטבק) שמגיעים מהחלק הפנימי של הצמח ועוברים יישון והתססה. 

אופן השימוש

בערה

נזק בריאותי

עישון סיגרים וסיגרלות ממכר, מזיק לבריאות וקטלני למעשנים ולסובבים אותם.
סיגרים מכילים את אותן תרכובות רעילות ומסרטנות המצויות בסיגריות בנוסף לרמה גבוהה הרבה יותר של ניקוטין. בניגוד לסיגריות, עם סיגרים אין אפילו צורך להדליק אותם כדי לחשוף את המשתמשים לניקוטין וחומרים אחרים. עצם החזקת סיגר בפה חושפת את המשתמש לטבק ולרעלים שבו. הסיבה לכך היא האופי הבסיסי של הטבק, שבניגוד לטבק החומצי של סיגריות, מאפשר לניקוטין להיספג אפילו מסיגר שאינו דולק. מעבר לכך חשוב לציין כי מעשני סיגרים נחשפים לעשן פעמיים - פעם אחת לעשן שחודר לגוף דרך הפה בזמן השאיפה ופעם נוספת לכמות עשן גדולה בהרבה מזו של סיגריה שנפלטת בנשיפה.
מחקרים רבים הראו כי בהשוואה ללא מעשנים, למעשני סיגרים יש פי 4 עד 10 סיכון למוות מסרטן הפה (שפה ולשון), סרטן הושט או סרטן הגרון (תיבת קול). בנוסף עישון סיגרים מגביר משמעותית את הסיכון לפתח גם סרטן הלבלב וסרטן בשלפוחית השתן.
מעבר לכך הוכח כי עישון סיגרים גורם גם למחלת לב, מחלות ריאה כמו ברונכיטיס ואמפיזמה, מחלות חניכיים, אובדן שיניים ואימפוטנציה מינית אצל גברים.

מקורות

 • https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/43465/9241563222_eng.pdf
 • https://www.fda.gov/tobacco-products/products-ingredients-components/cigars-cigarillos-little-filtered-cigars
 • https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/tobacco_industry/cigars/index.htm
 • https://portal.ct.gov/-/media/Departments-and-Agencies/DPH/dph/hems/tobacco/tobaccoproductspdf.pdf
 • https://tobaccofreelife.org/tobacco/tobacco-products/

מקטרת לטבק

כלי רב שימושי לעישון בעל אחוזי שימוש נמוכים יחסית. ניתן למצוא מקטרות בעיצובים שונים החל מדגמים פשוטים מאוד שיוצרו במכונה ועד למקטרות יקרות מאוד שנעשו בעבודת יד. רובן ככולן עשויות עץ. 

מקטרת ווב

מרכיבים

 • ראש/כוס - ישנם סוגים שונים של ראשים בגדלים שונים ומחומרים שונים כמו חימר ומתכת. 
 • תעלת עישון - דרכה עובר העשן מהראש לפיה 
 • פילטר (מסנן) - ישנם כמה סוגים של פילטרים למקטרת שבאים בגדלים שונים וחומרים שונים כמו מתכת, בלזה (עץ קל ורך מאוד), פחם פעיל ואבני מפתח (חימר וולקני). בדיוק כמו בסיגריות גם כאן הפילטרים משווקים כאמצעי להפחתת סיכונים בריאותיים הקשורים לעישון למרות שאין ראיות התומכות בטענה זו. למעשה השימוש בפילטר עלול לגרום למעשנים לשאוף באופן יותר עמוק ובכך למשוך כימיקלים מסוכנים וחתיכות פלסטיק מיקרוסקופיות אל הריאות. 
 • פיה - ממנה שואפים את עשן הטבק
 • תערובת טבק - תערובת העישון עשויה מעלי טבק קצוצים דק המכילים ניקוטין 

אופן השימוש

בערה על חום נמוך

נזק בריאותי

עישון מקטרת ממכר ומזיק לבריאות המעשנים והסובבים אותם.
רבים טועים לחשוב שעישון מקטרת פחות מזיק מעישון סיגריות אבל האמת שמקטרת היא פשוט עוד מוצר עישון שדרכו מעשנים את אותו הטבק שמטופל בחומרי הדברה וכימיקלים אחרים. טבק המכיל רעלנים הידועים כגורמים לסוגים שונים של סרטן כולל סרטן ריאות, שלפוחית השתן וסרטן הפה. מעבר לכך בשל כמויות הטבק הגדולות יחסית שנוהגים להכניס למקטרת, מעשן המקטרת והסביבה שלו נחשפים לעשן שווה ערך לזה של מספר סיגריות בכל פעם. בנוסף, העשן בעישון מקטרת נוטה להיות בסיסי יותר (לא חומצי) מעשן סיגריות ולכן אין צורך בשאיפה ישירה כדי להיחשף לרמות גבוהות של ניקוטין. מעשני מקטרות נושאים בסיכון גבוה יותר למחלות כמו סרטן הפה, השפתיים, הלשון, הגרון, והוושט, הריאות, הלבלב, הכליות, שלפוחית ​​השתן, המעי הגס וצוואר הרחם. עישון מקטרת מגביר גם את הסיכון לחלות במחלות כגון מחלת ריאות חסימתית כרונית, לוקמיה, שבץ ומחלות לב כליליות. מעבר לכך עישון מקטרת יכול גם לגרום ל"לשון שעירה", בליטות במראה פרוותי על הלשון.

מקורות

 • https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/43465/9241563222_eng.pdf
 • https://www.fda.gov/tobacco-products/products-ingredients-components/pipe-tobacco
 • https://portal.ct.gov/-/media/Departments-and-Agencies/DPH/dph/hems/tobacco/tobaccoproductspdf.pdf
 • https://tobaccofreelife.org/tobacco/tobacco-products

טבק הרחה (סנאף)

טבק להרחה (לעיתים קרוי גם טבק "אירופאי") הינו סוג של מוצר טבק שנצרך בצורתו הגולמית ללא עישון או חימום. הוא נמצא בשימוש כבר מאות שנים, במיוחד באירופה ודרום אמריקה.
בישראל נעשה שימוש בטבק להרחה (שמעק) בקרב האוכלוסיה הדתית, מסורתית, שומרת שבת והוא נפוץ יחסית בשימוש בבתי הכנסת בתפילות במתקיימות במהלך סוף השבוע.

טבק הרחה ווב

מרכיבים

 • תערובת טבק - תערובת אבקתית העשויה מעלים טחונים של צמח הטבק (Nicotiana tabacum) שעל פי רוב עוברים התססה ויישון. התערובת מגיעה במגוון טעמים וריחות ביניהם ריחות של פרחים, פירות, תבלינים ומנטול.

אופן השימוש

הרחה או שאיפה לתוך האף

נזק בריאותי

טבק הרחה הוא ממכר ומזיק לבריאות המשתמשים.
טבק הרחה מכיל ניקוטין וניטורזמינים (חומרים מסרטנים) ספציפיים לטבק. בנוסף טבק להרחה מכיל גם יסוד רדיואקטיבי (פולוניום-210) המצוי בדשן וכימיקלים רעילים נוספים. שימוש בטבק להרחה מוביל לשינויים מורפולוגיים ותפקודיים ברירית האף. הוא מגדיל את הסיכון לחלות במספר סוגי סרטן. בהם סרטן האף והסינוסים, סרטן הוושט וסרטן הלבלב. בנוסף שימוש בטבק להרחה מגדיל את הסיכון למחלות לב, התקפי לב, לחץ דם גבוה, שבץ מוחי ועוד. השימוש בטבק להרחה מעלה גם את הסיכון ללידה מוקדמת וללידה שקטה.

טבק לעיסה

טבק לעיסה הוא סוג של מוצר טבק ללא עשן. לעיסה היא אחת השיטות הוותיקות ביותר לצריכת טבק.

טבק לעיסה ווב

מרכיבים

 • תערובת טבק - ישנם כמה סוגים של תערובות טבק לעיסה (עלים יבשים, פלאד וטוויסט) בצורות שונות ("פלאג" ו-"טוויסט") רובן ככולן עשויות מצמח הטבק ועוברות התססה ויישון לפני השימוש. עפ"י רוב הן גם יכילו חומרי טעם שונים. ניתן למצוא טבק לעיסה בצורת עלים קצוצים, קוביות דחוסות או מעין חבלים כרוכים אחד סביב השני.
  בשנים האחרונות לא מעט יצרני טבק לעיסה מוסיפים אל תערובות הטבק חומרים כמו סידן הידרוקסידי או נתרן קרבונט בכדי להעלות את רמת ה-pH ולאפשר ספיגה מהירה יותר שמייצרת אפקט ניקוטין אינטנסיבי יותר עבור המשתמשים.

אופן השימוש

מונח בין הלחי לחניכיים התחתונות ונמצץ או נלעס לאט כשאת המיצים המיותרים בולעים או יורקים החוצה. 


נזק בריאותי

טבק לעיסה ממכר ומזיק לבריאות המשתמשים.
מעבר לריח הרע מהפה טבק לעיסה מכיל רמות ממכרות של ניקוטין, חומרים מסרטנים רבים, מתכות כבדות ורעלים אחרים. השימוש בטבק לעיסה מגדיל משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן הראש, הצוואר, הגרון, סרטן הפה (כגון הלשון, החניכיים והלחי), הוושט והלבלב כמו גם מעלה את הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי מחלות פה, שיניים וחניכיים כגון נגעים בחלל הפה, אובדן עצם סביב השיניים ונסיגת חניכיים. השימוש בטבק לעיסה מגביר גם את הסיכון ללידה מוקדמת וללידה שקטה.

טבק למציצה (סנוס)

סנוס הוא ממריץ המכיל ניקוטין. תחילה היה ניתן למצוא אותו רק בצורת אבקה לחה לפי משקל אבל החל מ-1976 ניתן למצוא אותו בעיקר בשקיות קטנות.
מכירתו אסורה באיחוד האירופי למעט במדינות סקנדינביה שם הוא מהווה מוצר טבק מסורתי. בשנים האחרונות ניתן למצוא סנוס על צורותיו השונות במקומות נוספים בעולם. 
בארץ רבים טועים לחשוב שמדובר בטבק לעיסה אבל בעוד שטבק ללעיסה עובר התססה, סנוס עובר פיסטור.

טבק מציצה ווב

סוגים

 • סנוס שוודי - תערובת לחה של 22 סוגי טבק טחון דק ומעורבב עם מלח, מים, נתרן פחמתי ועל פי רוב שמן ברגמוט (או תמצית שוש/שמן ורדים). ניתן למצוא סנוס שוודי בקופסאות קטנות של 40 גר' או בשקיות קטנות דומות לשקיות תה לבנות שמכילות גרם אחד של סנוס לשקית.
 • סנוס יבש/ סנוס לבן - שקיות דומות לאלה של סנוס שוודי רק ללא טבק עם תערובת יבשה ולבנה המורכבת ממלח ניקוטין או ניקוטין נוזלי, עמילן, חומרי טעם, וסיבים צמחיים או צלולוזה. 

אופן השימוש

מונח בחלל הפה בין השפה העליונה לחניכיים שם נספג דרך זרם הדם

נזק בריאותי

סנוס ממכר ומזיק לבריאות המשתמשים.

מעבר להיותו ממכר ומהווה סכנה למוח המתפתח. שימוש בסנוס הוכח כמעלה את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב, סרטן בחלל הפה, סרטן ושט, מחלות לב, סכרת מסוג 2, לויקופלקיה (נגע של הרקמה הרכה בפה), מחלות חניכיים, נזקי שיניים ונסיגת חניכיים. שימוש בסנוס גם מעלה את הסיכון לשבץ, התקפי לב וגורם גם לעלייה דרסטית בקצב פעימות הלב ועלייה בלחץ דם, לפיכך אסור לשימוש לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה ונשים בהריון. בסנוס השוודי נמצאו גם מגוון ניטרוזמינים וחומרים אחרים הגורמים לסרטן כולל פולוניום-210 (יסוד רדיואקטיבי המצוי בדשן טבק) ופחמימנים ארומטיים פוליציקליים).