חקיקה ורגולציה
2010

סוף המשחק (END GAME)

סוף המשחק (ENDGAME) הוא מושג מושאל שבד"כ מתאר את החלק האחרון של משחק אסטרטגי, כמו שחמט או שש בש. בהקשר לעולם הטבק סוף המשחק (ENDGAME) היא כותרת כללית המייצגת שינוי פרדיגמה ממדיניות פיקוח על עולם העישון ותעשיית הטבק למדיניות שאפתנית ששמה לעצמה את "סוף המשחק" כמטרה. מדובר באסטרטגיות מדיניות ספציפיות וניתנות למדידה השואפות לצמצם במהירות ובאופן קבוע את שכיחות העישון לרמות מינימליות באזור מוגדר (כמו מדינה או מחוז). האסטרטגיות עוסקות במוצרים, במשתמשים, בשוק/אספקה, במבנה המוסדי ועוד. 


דוגמאות לאסטרטגיות סוף המשחק (ENDGAME)

  • הפחתת העישון לפחות מ-5%
    בראשיתו זכה הרעיון לסקפטיות כללית אבל כיום מדובר על יעד של ממש עבור לא מעט מדינות כמו ניו זילנד, שוודיה ואירלנד שחותרות להגיע ליעד עד לשנת 2025, ארה"ב, אוסטרליה, בריטניה ופינלנד עד 2030, סקוטלנד 2034, קנדה 2035 ובנגלדש 2040.
  • דור ללא עישון
    מדובר בהגבלת מכירה של מוצרי עישון וטבק משנתון גיל מסוים ואילך ומספר מדינות כבר התחייבו אליה כמו, דנמרק שאסרה את מכירתם של מוצרי עישון המכילים ניקוטין לכל מי שנולד אחרי 2010 (המהלך הראשון בעולם שכלל גם סיגריות אלקטרוניות), מלזיה שחוקקה חוק האוסר על מכירתם של כלל מוצרי העישון, לרבות סיגריות אלקטרוניות לכל מי שנולד אחרי 2007, הולנד ובלגיה שהתחייבו להגיע ל-"דור ללא עישון" עד 2040, וניו זילנד שהכריזה בסוף 2021 על העלאת גיל רכישת סיגריות מדי שנה אך פטרה את הסיגריות האלקטרוניות מההגבלה ועוד.

מעניין לראות שיוזמות מסוג זה ננקטות לא רק ברמה הממשלתית אלא גם ברמה המקומית. כמו במקרה של ברוקליין שבמדינת מסצ׳וסטס ארה"ב שם העיר לקחה את המושכות לידיים והעבירה חוק האוסר על מכירת כל מוצרי הטבק והעישון לכל מי שנולד משנת 2000 ואילך.
בישראל, נכון לשנת 2023 טרם נעשתה התחייבות כלשהי בנושא.