דף הבית » על הבעיה

על הבעיה

ארגון הבריאות העולמי הגדיר את העישון כגורם המוות בטרם עת מס' 1 בעולם, הניתן למניעה. מידי שנה מתים בעולם יותר מ-7 מיליון איש ואישה ממחלות המיוחסות לעישון. מרבית המעשנים מתחילים לעשן בגילאי 13 עד 18. מדובר במתבגרים ומתבגרות, שמרגישים על גג העולם, בטוחים שהחיים הם לנצח ורוצים להשתייך לקבוצה חברתית.

עיכוב גיל ההתנסות הראשונה בעישון יכול להפחית את הסיכון של בני הנוער והצעירים לעבור לשימוש קבוע במוצרי טבק ולהגדיל את הסיכוי שלהם להצליח להיגמל, במידה ויהפכו למעשנים יומיים.

בסיגריה ממוצעת ישנם חומרים ממכרים כדוגמת ניקוטין (בנוסף על חומרים המזיקים לבריאות). מתבגרים פגיעים במיוחד להשפעות הניקוטין, וכתוצאה מהאפקט הממכר בניקוטין – 3 מכל 4 בני נוער שהחלו לעשן בגיל ההתבגרות, יהפכו למעשנים בבגרותם, אפילו אם יש בכוונתם להפסיק לעשן בתוך שנים אחדות. אותם חומרים ממכרים בסיגריה, הם גם אלו שיקשו על הגמילה.

אותם בני נוער וצעירים הם קהל המטרה של אחת התעשיות הכי מתוחכמות ועשירות בעולם – תעשיית הטבק.

המיזם למיגור העישון על הבעיה 1

בישראל, משרד הבריאות מעריך כי מדובר על מוות של כ-8,000 איש ואישה מקרב אוכלוסיית ישראל בשנה ממחלות המיוחסות לעישון, מהם כ-800 בני אדם שאינם מעשנים בעצמם, אך נחשפו לעישון כפוי.

המיזם למיגור העישון על הבעיה 2

אחוז המעשנים מגיל 21 ומעלה בישראל עומד, נכון לנתוני 2019, על כ-20.0%. כ-99,000 ילדים ובני נוער בגילי 12 עד 18 מעשנים מוצרי טבק ועישון. חמישית מבני הנוער מעשנים, כמחצית מהם מעשנים סיגריות טבק מחפיסה ומחצית מדווחים על שימוש בסיגריות אלקטרוניות. אחוז המעשנים בעת הגיוס לצה"ל עומד על כ-26% ומגיע בעת השחרור מצה"ל לכ-36% מעשנים.

המיזם למיגור העישון על הבעיה 3

נזקי העישון יגרמו למחצית מהמעשנים למות בטרם עת. כיום אחד מכל חמישה ישראלים מעשן ו-10% מתושבי מדינת ישראל ימותו בטרם עת מנזקי עישון! נתון זה גדל בהתמדה בשנים האחרונות.

גם בטבק לגלגול – הזול עולה ביוקר. מחקר שערך המיזם למיגור העישון בישראל מראה כי 57% עברו לעישון טבק לגלגול בגלל המחיר הזול אבל המחיר הבריאותי הכבד נשאר אותו מחיר. הנזק אותו נזק. שלא נתבלבל, נזק הטבק לגלגול זהה לזה של סיגריה רגילה.

הפחתת המחיר מביאה עוד ועוד בני נוער וצעירים להתנסות ולהתמכרות וזו בדיוק הסיבה שאנחנו פועלים בנחישות וללא הרף מול שר האוצר למנוע דור חדש של מכורים.

*סיבות אחרות למעבר לעישון טבק לגלגול:
6% לא עברתי. תמיד עישנתי סיגריות מטבק לגלגול.
4% זה מאפשר לי להפחית את הנזק שנגרם מעישון.
2% זה מאפשר לי לערבב את הטבק עם חומרים אחרים.
1% כולם מסביבי עברו לגלגול.
1% טבק לגלגול הוא נטו טבק בלי חומרים אחרים.
1% זה מה שיכולתי לקחת מחבר.

*מבוסס על מחקר הרגלי עישון בקרב בני נוער וצעירים בישראל 2018, המיזם למיגור העישון, יולי 2018.

חתימה קטנה – שינוי גדול. הורדת כמות מעשני הטבק לגלגול בשליש.
זאת המשמעות של השוואת המס על הטבק לגלגול למס על הסיגריות. בסקר שנערך בקרב מעשני הטבק לגלגול עלה כי במידה והמחיר לחפיסת טבק לגלגול יעלה ל 61 ₪, עקב השוואת המס, שליש מהמעשנים הצהירו שיפסיקו לעשן. כל מה שנחוץ כדי להוציא את המהלך לפועל זו חתימה של שר האוצר ח"כ משה כחלון. אז למה הוא מחכה?

*מבוסס על מחקר הרגלי עישון בקרב בני נוער וצעירים בישראל 2018, המיזם למיגור העישון, יולי 2018.

הם צעירים ויפים וכל החיים לפניהם אבל מישהו רוצה לקחת את זה מהם.
המחקרים מראים שקל ומהיר יותר להכניס בני נוער וצעירים למעגל המעשנים וזו הסיבה שאנחנו פועלים במרץ, בנחישות ובכל דרך לצמצום חשיפת הדור הצעיר למסעות הפרסום של חברות הטבק.

*מבוסס על מחקר הרגלי עישון בקרב בני נוער וצעירים בישראל 2018, המיזם למיגור העישון, יולי 2018.

בהיעדר חקיקה המגבילה מקומות לממכר מוצרי עישון, ילדינו הם קהל שבוי של חברות הטבק ומפיצי מוצרי העישון שמקיפים את מוסדות החינוך במגוון נקודות מכירה. נתקלתם בנקודות מכירה בסמיכות לבית הספר של ילדיכם? מוזמנים לספר לנו במייל: info@smokefree.org.il

*מבוסס על מחקר הרגלי עישון בקרב בני נוער וצעירים בישראל 2018, המיזם למיגור העישון, יולי 2018.

תמונת מצב - עישון בקרב בני נוער בישראל - 2019
סקר בני נוער וצעירים - סיכום ממצאים - 2017
המיזם למיגור העישון לוגו לבן

כל העדכונים והחדשות
בנושא מיגור העישון
אצלכם למייל

הירשמו עכשיו