אודות המיזם למיגור העישון

הסיפור שלנו, בדיוק כמו העשייה שלנו, הוא קצת אחר.

בשנת 2016 מר אבינעם ערמוני ז"ל, ד"ר מיכל חמו-לוטם וגב' שירה כסלו הקימו את המיזם למיגור העישון שחרט על דגלו מטרה שאפתנית ביותר – למגר את העישון בישראל לחלוטין, באמצעות מניעת החשיפה וההתנסות של ילדים, בני נוער וצעירים לעישון בפרט ולמוצרי טבק ניקוטין בכלל ובכך למנוע את הבעיה לפני שהיא נוצרת.

בתחילת הדרך הגישה הרדיקלית והחדשנית שלנו זכתה ללא מעט ספקנות והרמות גבה, אבל בעקבות העבודה הנחרצת של הצוות הקטן, המגוון והמאד מקצועי שלנו הגענו די מהר לתוצאות בשטח וכיום אנו שמחים וגאים להיות הגוף הביצועי והמחקרי המוביל בתחום מניעת העישון בישראל בקרב ילדים ובני נוער.

עבורנו חזון "ישראל בריאה ונקייה מעישון וממוצרי טבק וניקוטין" הוא לא חזון אוטופי מרוחק אלא מטרה הכרחית ומצילת חיים אליה אנחנו חותרים כל יום.

מה אנחנו עושים בפועל?

חקיקה ורגולציה

אנחנו מקדמים רגולציה ייעודית, מיסוי ואכיפה באמצעות עבודה עם ומול חברי כנסת ומשרדי ממשלה, מתן ייעוץ ותמיכה לקובעי מדיניות, לקיחת חלק ישיר בצעדים רגולטוריים וקידום שיח על תפקיד המדינה ואחריותה במאבק בעישון. 

מחקר ופיתוח

אנחנו בונים גוף ידע מחקרי, עדכני ופורץ דרך. בין היתר אנחנו מבצעים מעקב פעיל אחר תופעת העישון ומאפייניה בקרב ילדים ובני נוער בישראל באמצעות סקרים שנתיים ומטפחים שיתופי פעולה עם גופים מקצועיים בארץ ובעולם.

חשיפת חברות הטבק

אנחנו עוקבים באופן שוטף אחר דרכי הפעולה של חברות הטבק והניקוטין, כולל ניטור אפיקי פרסום ושיווק (גלוי וסמוי) וחשיפת ניסיונות להשפיע על קובעי מדיניות בישראל.

חינוך והסברה

אנחנו משקיעים מאמצים רבים בבניית שיח חדש סביב מניעה ופועלים למען עדכון ההגדרות ושיטות המדידה הנוכחיות מול כל הגורמים הרלוונטיים. בנוסף אנו חותרים לצמצום פער הידע בנושא העישון ומוצריו ישירות מול ההורים – הדמות המרכזית בחייהם של ילדים, נוער וצעירים, ובמקביל גם שותפים להכשרות ופיתוח פרויקטים שונים מול אנשי חינוך, רפואה ועוד.

טעימה מההישגים שלנו

לקיחת חלק פעיל בניסוח ההצעה לחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, עדכון מס' 7, התשע"ט-2019, השתתפות בדיוני ההכנה לקריאה הראשונה, השנייה והשלישית וליווי שלבי כניסת החוק לתוקף.

קידום פעילויות לשינוי הגדרות ומדדים של תופעת העישון של ילדים ונוער בישראל בשיתוף משרד הבריאות, משרד החינוך וגורמים מקצועיים נוספים העוסקים בניטור העישון בישראל.

הגשת עתירה (בג״ץ 4862/18) באמצעות עו"ד אפי מיכאלי כנגד שר האוצר ומשרד הבריאות על סירובו של שר האוצר להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות. שופטי בית המשפט העליון הורו פה אחד לשר האוצר לחתום באופן מיידי על צו מיסוי.

בעקבות פעילות המיזם למיגור העישון נכנסה ישראל ב-2019 אל רשימת המדינות הנכללות בדו"ח האירופאי למדידת פעילות הפיקוח על הטבק Tobacco Control Scale ובשנת 2020 אל מדד התערבות תעשיית הטבק והניקוטין.

ליווי כניסת JUUL לשוק הישראלי כמקרה בוחן לפיקוח על תכולה, שהביא להכללת הגבלת הניקוטין בכלל הסיגריות האלקטרוניות ל-20 מיליגרם למיליליטר בחוק איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון.

סיכול יוזמה של שרת הפנים וסגן שר במשרד רוה"מ לביטול חובת רישוי עסקים לנקודות לממכר מוצרי טבק ועישון.

הגשת עתירה (בג״ץ 7875/20) באמצעות עו"ד אפי מיכאלי כנגד שר האוצר ומשרד הבריאות על סירובו של שר האוצר להטיל מס כלשהו על הסיגריות האלקטרוניות. בעקבות העתירה חתם שר האוצר על צו מיסוי לסיגריות האלקטרוניות.

בעקבות תרומתו למאבק למיגור העישון זכה המיזם למיגור העישון בפרס World No Tobacco Day 2019 מארגון הבריאות העולמי.

הגשת עתירה (בג"ץ 5660/23) באמצעות עו"ד אפי מיכאלי כנגד התיקון לחוק יסוד: השפיטה שביקש להורות על ביטול עילת הסבירות. העתירה טענה כי התיקון יסיר את ההגנה המשפטית על בריאות הציבור ותוך כך יפגע במאבק בתופעת העישון. שופטי בג"ץ פסלו את התיקון ברוב דעות.

זכינו להיות לאחת משלושת העמותות המצטיינות בתוכנית המחקר לאפקטיביות. תוכנית לקידום תרבות של תרומה מבוססת מחקר וראיות של אלטרואיזם אפקטיבי.

הצוות שלנו

צוות המיזם

שירה כסלו
מנכ"לית
אורית לרנר
קשרי ממשל ולובי
אירדה קריימר
קשרי ממשל ולובי
אפי מיכאלי
עו"ד
רן ירון
דובר
דגנית פלאט
ראש תחום חינוך והסברה
Guide the way
סושיאל

ועד מנהל

ד"ר טל אלמליח
יו"ר הוועד המנהל
משה (מיישי) שרייבר
חבר הוועד המנהל
דובי ברטוב
חבר הוועד המנהל
יונתן יגלום
חבר הוועד המנהל
נטע בן-יצחק
חברת הוועד המנהל

מייסדים

אבינעם ערמוני
מייסד ויו"ר ועד מנהל ראשון
ד"ר מיכל חמו לוטם
מייסדת

המיזם למיגור העישון גאה להיות חבר בארגונים בינלאומיים

שיתופי פעולה

לאורך השנים היה לנו הכבוד והעונג לשתף פעולה עם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות ומוסדות חינוך בפרויקטים שונים ומגוונים.
יש לך רעיון לשיתוף פעולה? נשמח לשמוע ממך.

עיריית רמת גן
שיתוף פעולה עם עיריית רמת גן במסגרת "אפשריבריא" שכלל תכנון וביצוע פעילות מקיפה יחד עם מקדם הבריאות, אגף רישוי עסקים ולשכת הבריאות המחוזית להעלאת המודעות לדרישות חוק איסור פרסומת ומידת יישומן בנקודות המכירה בעיר.
אשכול בית הכרם

פיילוט מניעת התחלות עישון בקרב ילדים ובני נוער ביישובי אשכול בית הכרם. שיתוף פעולה בהובלת מתאמת הבריאות של האשכול, יחד עם צוותי פעולה בכרמיאל ומג'ד אל כרום. במסגרת הפעילות נערך מיפוי המצב הקיים ביישובי הפיילוט, ונבנו כלי עבודה והתערבות ברמה העירונית, מותאמים למאפייני העישון ולגורמים המעוניינים לעסוק במניעה בכל אחד מהיישובים.

באים בטוב בשיתוף עם משרד החינוך

הרצאות להורים "מה חשוב לדעת כדי להגן על ילדינו - סכנת הסיגריות האלקטרוניות" עם שירה כסלו מנכ"לית המיזם ואלירן תורג'מן מנהל המוקד הטלפוני הלאומי לגמילה מעישון של משרד הבריאות עבור באים בטוב.

משרד החינוך והנהגת ההורים הארצית

פיתוח איגרת להורים בעברית וערבית על הסיגריה האלקטרונית יחד עם משרד החינוך והנהגת ההורים הארצית.

אורט שפירא

ליווי תלמידי מגמת ניו מדיה ופרסום אורט שפירא בפרויקט לבגרות, במהלכו פותחו סדרת סרטונים.
הפרויקט זכה במקום ראשון בתחרות משרד החינוך במסגרת היום ללא עישון לשנת 2021.
לצפייה לחצו על הסרטון הרלוונטי: